Kredyt na firmę a bazy BIK/BIG/KRD/ZBP

Niemalże każda firma, chcąca skalować swoją działalność, wcześniej czy później stanie przed wyborem: wziąć kredyt, czy też nie. W większości przypadków dojdzie to tego pierwszego wniosku, ponieważ finansowanie zewnętrzne w niektórych przypadkach jest jedyną możliwością, aby firma zanotowała znaczny wzrost w krótkim czasie. Wówczas stanie przed koniecznością udania się do banku w celu wnioskowania o kredyt. Wcześniej warto jednak zastanowić się i sprawdzić, czy taka wyprawa ma sens. Instytucje finansowe mają bowiem dostęp do wielu baz, które pozwalają na wylot prześwietlić kredytobiorców oraz ich historię. Jak to dokładnie wygląda?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej

Jest to tak zwany magazyn danych o historiach kredytowych klientów. Znajdują się tutaj nie tylko informacje o gotówce, którą udało nam się uzyskać od banków, ale także od spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i firm pożyczkowych. Co ważne, BIK przetwarza informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne z perspektywy kredytobiorcy. Dzięki temu instytucja, do której zwracamy się z wnioskiem o wsparcie finansowe, ma pełny obraz tego, jak w przeszłości traktowaliśmy zobowiązania.

Warto podkreślić, że BIK posiada dwie bazy: BIK Przedsiębiorca oraz BIK Indywidualny. Jak nazwa wskazuje, w tym pierwszym znajdują się informacje o wszelkich zobowiązaniach zaciągniętych na firmę, natomiast w tym drugim - jako klient indywidualny. Niestety starając się o kredyt na firmę, musimy wziąć pod uwagę fakt, że bank prześwietli obie te bazy. Co ważne, informacje dotyczące niespłaconych zobowiązań są widoczne w BIK aż 5 lat, co może znacznie utrudnić proces otrzymania kredytu.

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej a KRD, czyli Krajowy Rejestr Dłużników

Wiele osób myli to biuro z BIK, a niesłusznie. BIG nie jest bowiem sam w sobie samodzielną bazą. W jego skład wchodzi kilka instytucji, między innymi:

  • KRD, czyli Krajowy Rejestr Dłużników;
  • InfoMonitor;
  • ERIF, czyli Europejski Rejestr Informacji Finansowej.

Zasadniczą różnicą pomiędzy KRD a BIK jest fakt, że KRD przechowuje zazwyczaj tylko te negatywne informacje dotyczące historii kredytowej firmy. Są wprawdzie takie bazy BIG, które posiadają pozytywne treści, jednak jest to wyjątek. Ponadto zadłużenia znajdujące się w KRD znikają w momencie, kiedy nastąpi ich spłata, co jest ogromnym plusem dla osób mających problem z terminowymi płatnościami. Przed wnioskowaniem o kredyt warto więc koniecznie spłacić wszelkie zaległe raty. To pozwoli nam być dużo bardziej wiarygodnymi w oczach banków.

ZBP, czyli Związek Banków Polskich

Jest to organizacja, która zrzesza banki w Polsce. Choć zazwyczaj przeciętny obywatel właśnie tyle wie o ZBP, to jest to także rejestr finansowy, w którym znajdują się informacje od wszystkich banków na temat wysokości udzielonych pożyczek oraz terminowości ich spłaty. Dużym minusem tej bazy z punktu widzenia firmy jest to, że informacje o zadłużeniach przechowywane są tam 10 lat, natomiast o terminowości zaledwie 2 lata. Należy więc zadbać o to, aby systematycznie oddawać pieniądze instytucjom finansowym, ponieważ trafić na "czarną listę" jest dużo łatwiej, niż się z niej wydostać.

UA-113483828-2